hosam
22 اسفند 1401 - 19:24

برخورد با برگزارکنندگان تورهای غیر مجاز در چهارشنبه آخر سال

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: با تورهای غیرمجاز که در چهارشنبه آخر سال برنامه داشته باشند، برخورد قانونی می‌شود.

 فریدون فعالی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: آژانس‌های مسافرتی سراسر کشور که از سازمان میراث فرهنگی پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند‌، می‌توانند تور گردشگری در تمامی مناطق گردشگری کشور برگزار کنند.

وی عنوان کرد: یکی از شرایط برگزاری تور توسط آژانس‌های مسافرتی داشتن راهنمای رسمی و کارت‌دار از وزارت میراث فرهنگی است و دیگر اینکه این تورها موظفند مسافران خود را بیمه و قوانین و شئونات جمهوری اسلامی را رعایت کنند.

فعالی با اشاره به برگزاری تور گردشگری در بیابان لوت بیان کرد: کویر لوت ثبت جهانی است و این کویر شامل شهداد، راور، بم و فهرج می‌شود.

وی بیان داشت: تورها باید علاوه بر داشتن راهنمای تور رسمی حتما به خاطر جلوگیری از مخاطرات طبیعی مانند طوفان و گمشدن افراد در منطقه باید از راهنمای گردشگری بومی استفاده کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان تصریح کرد: شرکت‌های مسافرتی که قصد برگزاری تورهای کویر لوت دارند، ابتدا باید یک نامه شامل اطلاعات افراد را برای میراث فرهنگی استان کرمان ارسال کنند تا برای آنها مجوز صادر شود و ما این مجوز را به پایگاه خود در کلوت لوت، فرمانداری کرمان، بخشداری شهداد و نیروهای انتظامی و امنیتی ارسال کرده تا هماهنگی لازم در این زمینه انجام شود.

فعالی افزود: برای برگزاری چهارشنبه سوری توسط تورهای مجاز اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تاسیسات گردشگری، راهنماهای تور و تیم‌های آفرودی ما از آمادگی خوبی برای میزبانی از آنها برخوردار هستند.

وی از تشدید نظارت بر فعالیت تورها خبر داد و عنوان کرد: متاسفانه یکسری تورهای غیر مجاز که مورد تایید میر اث فرهنگ نیستند و مجوز رسمی هم ندارند اقدام به برگزاری تورها در طول سال بویژه چهارشنبه آخر سال می‌کنند.

وی ادامه داد: جلساتی که در این زمینه در سطح استان داشته‌ایم، تیم‌های نظارتی خود را در منطقه زیادتر کرده‌ایم، به عنوان مثال در ورودی روستایی سیرج پاسگاه این منطقه از ورود تورهای بدون مجوز و غیر قانونی به سمت شهداد و کلوت‌ها جلوگیری می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان ابراز داشت: سال گذشته بالغ بر ۵۰۰ تور در کلوت‌های شهداد و کویر لوت به‌صورت غیر مجاز اقدام به برگزاری تور کرده بودند.

وی گفت: ما به افراد و آژانس‌هایی که مجوزهای لازم را برای برگزاری تور کویر لوت و کلوت‌های شهداد از میراث فرهنگی دریافت نکرده‌اند توصیه می‌کنیم که از آوردن مسافر به این مناطق خودداری کنند زیرا در منطقه اکیپ‌های نظارتی ما در حال رصد منطقه هستند و هم گشت‌زنی مشترک با نیروی انتظامی داریم و با این تورها به‌صورت قانونی برخورد خواهیم کرد.

فعالی بیان کرد: از مردم درخواست داریم که در تورهای مجاز برای برگزاری چهارشنبه‌سوری و یا در دیگر فصول ثبت‌نام کنند. وی ابراز داشت: هدف ما بحث توسعه گردشگری است و این تورهای غیر مجاز به توسعه گردشگری استان لطمه‌های زیادی وارد می‌کنند.

پایان پیام/۸۰۰۱۸/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1091196